sâmbătă, 16 mai 2015

Tema 2.1.8.

https://www.dropbox.com/sh/jwbcleworyxdhzi/AAAV_XcQvr-XCe--6AsTABU9a?dl=0

Proiect lectie 2.1.8

PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa a III-a
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Unitatea de învăţare: Influenţa omului şi a factorilor de mediu asupra corpurilor cu viaţă
Subiectul: Influenţa factorilor de mediu asupra corpurilor cu viaţă
Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştinţe
Obiectiv fundamental: cunoaşterea de către elevi a factorilor de mediu care pot influenţa creşterea şi dezvoltarea corpurilor cu viaţă şi a felurilor în care aceştia pot influenţa plantele şi animalele.
Obiective de refrinţă:
Obiective operaţionale:
-          să definească noţiunea de mediu înconjurător;
-          să identifice factorii de mediu care influenţează corpurile cu viaţă;
-          să identifice reacţiile corpurilor cu viaţă la unele variaţii ale factorilor de mediu;
-          să recunoască regulile de comportare civilizată din mesajele prezentate;
-          să semene în ghiveci seminţe.
Strategia didactică
1. Metode şi procedee: expunerea, exerciţiul, experimentul, explicaţia, conversaţia, învăţarea prin descoperire, jocul didactic
2. Mijloace de învăţământ: power point, ghivece, pământ de flori, boabe de fasole, planşă „Copacul aşteptărilor”, Steluţa micului ecologist
3. Forme de organizare: frontală, pe grupe
Resurse: umane- 22 elevi
                temporale- 50 minute
Bibliografie:- Curriculum Naţional- Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti 2004;
                     - Mihăilescu, C., Ştiinţe ale naturii- manual pentru clasa a III-a, editura Aramis, 2005;
                     - Iordache, C.; Ionescu, M., Ştiinţelenaturii clasa a III-a, caiet de lucru, Editura Booklet 2012;
                     - www.didactic.ro
Etapele lecţiei şi dozarea
Conţinutul instructiv-educativ şi sarcini de învăţare
Metode
Mijloace
Forme de organizare
I. Moment organizatoric
1'
II. Captarea atenţiei
3'




III. Reactualizarea cunoştinţelor
5'




IV. Anunţarea temei
3'








V. Dirijarea învăţării
20'

















VI. Obţinerea performanţei
5'




















VII. Realizarea feed- back-ului
5'
8'














VIII. Asigurarea retenţiei şi transferul
1'


- Se asigură climatul optim pentru buna desfăşuare a lecţiei


- Li se prezintă elevilor o planşă cu un copac desfrunzit, uscat
- Pornind de la această imagine se realizează o conversaţie cu elevii:
“Ce observaţi?” “Cum este copacul?”
“De ce credeţi că este trist copacul?”
“Ce îi lipseşte copacului?” (apă, căldură, sol etc.)
“Ce este apa? Sub ce formă se prezintă ea în natură? De ce este importantă pentru plante şi animale?”
“Ce este solul? Ce constituie solul pentru animale? Dar pentru plante?”
“Ce este aerul? Ce rol are? Care este importanţa aerului?”
“De ce au nevoie plantele şi animalele de lumină? Dar de căldură?”
- Elevii sunt anunţaţi că astăzi vor afla despre influenţa factorilor de mediu asupra corpurilor cu viaţă. Vom define noţiunea de mediu, vom identifica legătura dintre factorii de mediu din anumite zone şi plantele/animalele din acea zonă, vom descrie reacţiile corpurilor cu viaţă la unele variaţii ale factorilor de mediu
- Se scrie titlul lecţiei la tabşă şi în caiete
- Se explică cuvântul “a influenţa"- înrâurire, efect, acţiune asupra unui corp putând duce la schimbarea lui

- Se va prezenta elevilor un material despre factorii de mediu în format electronic(PPT) cuprinzând imagini despre anotimpuri, despre păsări migratoare, animale diurne/nocturne din alte zone ale lumii, plante, dezastre naturale şi influenţa factorilor de mediu asupra corpurilor cu viaţă.
- După fiecare prezentare vor fi notate informaţiile esenţiale:
Oglinda tablei:
1. Cadrul natural în care trăiesc vieţuitoarele se numeşte mediu;
2. Apa, aerul, solul, lumina, căldura sunt factori de mediu care influenţează corpurile vii:
3. Variaţia factorilor de mediu duce la adaptarea corpurilor cu viaţă la aceştia.
Ex. Unele animale năpârlesc, unele păsări migrează, unele animale hibernează.
Există animale diurne şi nocturne/ plante care iubesc lumina, umbra, apa.
4. Dezastrele naturale deteriorează calitatea factorilor de mediu
( incendii ,inundaţii, secetă, alunecări de teren).

 Activitate pe echipe cu sarcini didactice diferenţiate
Fiecare echipă va primi câte un set de imagini şi va trebui să răspundă cerinţelor date:
I. Precizează în ce anotimp are loc fiecare transformare a copacului?
II. Aşază şi lipeşte imaginile în ordinea în care se desfăşoară evenimentele în viaţa unei rândunici. Precizează apoi în ce anotimp are loc fiecare eveniment.
III. Observă imaginile şi completează caseta cu câte un exemplu de plante:
a) care preferă lumina puternică;
b) iubitoare de apă;
c) preferă umbra;
d) adaptate la secetă;
e) adaptate la vânturi puternice.
IV. Observă imaginile şi completează caseta cu câte un exemplu de animal:
a) active noaptea;
b) hibernează;
c) adaptate la secetă;
d) culoarea corpului adaptată la mediu;
e) migrează.
- Se face verificarea fişelor cu întreaga clasă
- Se face însămânţarea în patru ghivece cu boabe de fasole.
- „Ce trebuie să-i asigurăm pentru a răsări?”(lumină, căldură, sol)
- Li se prezintă copiilor un cuib de păsărele cu ouă( ambalaje Kinder).Copacul fiind atât de trist, pasărea a evitat să-şi mai facă cuib în copac
- Ce descoperim în cuib? (o mulţime de ouă)
- Sarcină: să deschidă fiecare ou pe rând şi să grupeze propoziţiile după criteriul: AŞA DA/AŞA NU.
- Mesajele cu care vor fi de acord vor fi lipite în copac (pe frunze) iar mesajele cu care nu sunt de acord vor fi aşezate dedesubt.
- Jocul se desfăşoară pe 4 echipe sub formă de întrecere. Elevii se consultă şi îşi aleg un reprezentant care citeşte răspunsul.
- Fiecare răspuns corect va fi recompensat cu o steluţă “micul ecologist”. Câştigă echipa care a adunat mai multe steluţe.
- Copiii sunt premiaţi acordându-li-se “steluţa micului ecologist”
Se dă temă de casă: plantaţi un copac în curtea voastră şi îi urmăriţi dezvoltarea în timpul anului îngrijindu-l.
Se fac aprecieri asupra desfăşurării lecţiei, participarea elevilor la activitate.
- Notez elevii care s-au evidenţiat.










conversaţia

conversaţia examinatoare






Expunere








învăţarea prin descoperire
conversaţia
explicaţia






































jocul didactic



Planşă


























imagini PPT










































cuib de păsărele cu ouă
copacul
frunze



frontal




frontal
chestionare orală










Frontal










Frontal

















pe echipe



















pe echipe



























III. Observă imaginile şi completează caseta cu câte un exemplu de plante
Care preferă lumina



Iubitoare de apă



Preferă umbra



Adaptate la secetă

Adaptate la vânturi puternice













IV. Observă imaginile şi completează caseta cu câte un exemplu de animale
Active noaptea

Hibernează

Adaptate la secetă

Culoarea corpului adaptată la mediu

Migrează



I.                   Precizează în ce anotimp are loc fiecare transformare a copacului?






II. Aşază şi lipeşte imaginile în ordinea în care se desfăşoară evenimentele în viaţa unei rândunici. Precizează apoi în ce anotimp are loc fiecare eveniment.



Tema 2.1.8

Pentru a realiza un plan didactic de succes, trebuie să începem cu precizarea clară a competențelor generale și specifice, pe baza cărora stabilim obiectivele operaționale ale lecției, să continuăm cu enumerarea valorilor și atitudinilor, a strategiilor didactice, apoi să descriem detaliat fiecare etapă a lecției, prezentând atât activitatea profesorului, cât și activitatea elevilor, în concordanță cu strategiile didactice și cu modalitățile de evaluare.